image1

Strict Standards: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /www/wwwroot/tomaarhidjakon.ffst.hr/templates/coverlineblue/index.php on line 149

Strict Standards: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /www/wwwroot/tomaarhidjakon.ffst.hr/libraries/cms/application/site.php on line 272

Regnum Croatorum: Krunom hrvatskih vladara 2018.

Povijesna postrojba „Kliški uskoci“ i Udruga studenata povijesti „Toma Arhiđakon“ na Dan neovisnosti Republike Hrvatske, 8. listopada 2018. godine, po treći put (2014., 2016., 2018.) obilježile su dva datuma značajna za hrvatsku srednjovjekovnu povijest. Riječ je o obljetnici smrti kraljice Jelene (8. listopada 976.) i obljetnici krunidbe kralja Zvonimira (8. listopada 1075. ili 1076.).

U sklopu te manifestacije oživljene povijesti održan je prigodni program na tri značajna starohrvatska arheološka lokaliteta na području Solina i Klisa: uz ostatke crkve Blažene Djevice Marije i svetoga Stjepana na Gospinu otoku; u crkvi svetog Petra i Mojsija (Šupljoj crkvi) te na kliškoj tvrđavi.

Program je započeo svečanim mimohodom povijesnih postrojbi u čast kraljici Jeleni od Gospina otoka uz rijeku Jadro do ostataka crkve svetoga Petra i Mojsija (Šuplje crkve). U mimohodu su sudjelovale povijesne postrojbe: „Praetoriani Croatorum“ (Split – Klis), „Vitezovi Vranski“ (Pakoštane – Vrana) i „Vitezovi kralja Zvonimira“ (Knin). Potonji su u Šupljoj crkvi uz rijeku Jadru u prigodnom igrokazu uprizorili krunidbu kralja Dmitra Zvonimira. Nakon toga, program se nastavio na kliškoj tvrđavi uz škole i radionice oživljene povijesti: školu mačevanja i streličarstva održali su uskoci „Kliški uskoci“ s članovima naše Udruge, školu heraldike održao je Mate Božić uz predavanje: „Najstariji hrvatski zemaljski grbovi“, dok je školu glagoljice i likovnu radionicu održala Anamarija Bašić.

Ova manifestacija odvila se u sklopu projekta Regnum Croatorum čiji je cilj valorizacija starohrvatskih arheoloških lokaliteta na širem splitskom području i prezentacija srednjovjekovne oživljene povijesti iz perioda vladavine kneževske i kraljevske kuće Trpimirovića (od prve polovice IX. do kraja XI. stoljeća). Osim naše Udruge, ove su nam se godine u mimohodu pridružile i kolege iz ISHA-e Osijek i ISHA-e Rijeka. Manifestacija se održala pod pokroviteljstvom Splitsko-dalmatinske županije, Općine Klis, tvrtke „Clissa“ te Turističke zajednice grada Solina.

 autorica: Anamarija Bašić

foto: Udruga studenata povijesti "Toma Arhiđakon", Miroslav Lelas, Dalmacija danas (preuzeto sa: https://www.dalmacijadanas.hr/sjecanje-na-slavnu-proslost-solina-i-klisa-pogledajte-kako-je-izgledalo-uprizorenje-kralja-zvonimira)

© 2024.  Udruga studenata povijesti "Toma Arhiđakon" - ISHA Split. Sva prava pridržana.                  Webmaster: Martina Bašić, mag.ing.comp.