image1

Strict Standards: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /www/wwwroot/tomaarhidjakon.ffst.hr/templates/coverlineblue/index.php on line 149

Strict Standards: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /www/wwwroot/tomaarhidjakon.ffst.hr/libraries/cms/application/site.php on line 272
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13 image14 image15 image16 image17 image18 image19 image20 image21 image22 image23 image24 image25 image26 image27 image28 image29 image30

Pregled nekih studentskih povjesničarskih organiziranja pri Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu (2006. – 2012.)

U godini u kojoj Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu obilježava 20. godišnjicu djelovanja (osnovan je akademske godine 2003./2004. kao dislocirani studij Povijesti zagrebačkog Filozofskog fakulteta), vrijedno je prisjetiti se samih početaka studentskih povjesničarskih organiziranja u gradu pod Marjanom. Naime, i prije osnutka današnje Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“ - ISHA Split krajem svibnja 2012. godine, splitske studentice i studenti povijesti u nekoliko su se navrata uspješno organizirali kako bi zajedno sa svojim kolegama iz Hrvatske i inozemstva surađivali u zajedničkim projektima. 

Najvažniji takav projekt u to vrijeme bio je seminar „Jadranski susreti“, nastao inicijativom studentske povjesničarske organizacije sa Sveučilišta u Puli – ISHA Pula. Tako autorica Sara Vukušić Glavan u članku „Jadranski susreti studenata povijesti“ (objavljenom „online“ 2. travnja 2008. godine – „Hrvatski povijesni portal“, https://povijest.net/jadranski-susreti-studenata-povijesti/) naglašava:

„Začetak Jadranskih susreta studenata povijesti, odnosno projekta, bio je u Puli 2005. godine od tamošnjih i tadašnjih studenata povijesti. Glavna ideja je bila organizirati susrete, koji će okupiti studente povijesti sa fakulteta, odnosno sveučilišta hrvatskog dijela Jadrana, a zatim u budućnosti ideja je bila (i još uvijek je) otvorena za okupljanje studenata povijesti sa drugih fakultete i sveučilišta država na Jadranu. To su prvi susreti studenata povijesti ovakve vrste i proizašli su iz potrebe za povezivanjem sa novim ljudima, drugim regijama, novim spoznajama, a uz želju da se izađe iz svoje zatvorenosti na jednom fakultetu, jednom odsjeku, jednoj regiji, da to bude jedna od priprema za rad u struci itd.“

Tako su se I. Jadranski susreti studenata povijesti Republike Hrvatske (kako ih sama autorica članka naziva) održali u Puli od 16. do 19. ožujka 2006. godine, s temom: „Jadranski imaginarij“, a podijeljenom u tri radionice: Legende, Mitovi i Kultovi Jadrana. U njima su sudjelovali, uz pulske domaćine, i studentice i studenti iz Rijeke, Zadra i Splita. Predstavnica potonjih na tim prvim Jadranskim susretima bila je Marijana Munitić. Nadalje, II. Jadranski susreti studenata povijesti Republike Hrvatske održali su se već iduće godine u Rijeci, gdje je ulogu domaćina preuzela tamošnja, tada tek osnovana, Udruga studenata povijesti „Malleus“ (koja danas nažalost više nije aktivna!). Navedeni seminar (s temom „Bogatstvo hrvatske obale – brodograditelji, trgovci i ratnici“, a podijeljenom na tri radionice: Brodogradnja, Trgovina, Pomorske bitke) održao se između 29. i 31. ožujka 2007. godine, a u njemu su, uz predstavnike riječke studentske povjesničarske organizacije, sudjelovali kolegice i kolege iz Pule i Splita. Predstavnik potonjih bio je Nikola Jovović.

Naposljetku, III. Jadranski susreti studenata povijesti Republike Hrvatske održani su u Splitu između 27. i 30. ožujka 2008. godine, s temom: „Jadranska svakodnevica kroz povijest“, a podijeljenom u tri radionice: Mračna strana Jadrana (Gdje temperament vlada malo je razuma), Vedra strana Jadrana (Igara i igara) i Stvaralačka strana Jadrana (Od zrna do pogače). Ovom prilikom, uz splitske domaćine – predstavnik kojih je bio Darko Pereža, u seminaru su sudjelovali studentice i studenti povijesti iz Rijeke i Pule. Prema nekim drugim ne-autoriziranim, također „online“ objavljenim izvorima (https://regskordinator.wordpress.com/jadranski-susreti/), idući Jadranski susreti – ukupno četvrti, u kojima su također sudjelovali splitski studenti povijesti, održani su ponovno u Puli od 12. do 15. ožujka 2009. godine, s temom: „Krv, znoj i suze“, a podijeljenom također u tri istoimene radionice: Krv, Znoj i Suze. Uz kolegice i kolege iz Splita, na pulskom seminaru sudjelovali su i domaćini iz Pule te studenti povijesti iz Rijeke.

Nadalje, idući - peti Jadranski susreti održani su između 26. i 29 ožujka 2010. godine u Rijeci, s temom: „Tolerancija i netolerancija na Jadranu“, a podijeljenom u četiri radionice: Međunarodna, Tolerancija, Netolerancija i Povijest turizma. U tom petom jadranskom seminaru studentica i studenata povijesti, uz domaćine iz Rijeke, sudjelovali su i kolegice i kolege iz: Pule, Splita te Trsta (kao prvog grada izvan granica Hrvatske, čiji su predstavnici bili uključeni u seminarske aktivnosti), dok su kao gosti sudjelovali i predstavnici Udruge „Mladi za Marof“. Time je ovaj seminar izašao izvan dotadašnjih hrvatskih okvira i stekao međunarodni značaj. Međutim, već na VI. Jadranskim susretima održanima između 24. i 27. ožujka 2011. u Splitu, nije bilo međunarodnih predstavnika, nego su na seminaru sudjelovali, uz domaćine iz Splita, tek kolegice i kolege iz Rijeke i Zadra (posljednji put Zadrani su sudjelovali na I. Jadranskim susretima održanima u Puli 2006. godine). Tema ovog seminara: „Pojedinac i zajednica na istočnoj obali Jadrana“ bila je podijeljena u četiri radionice: Oblici komunalnog života na Jadranu, Individualni portreti iz jadranske povijesti, Intelektualni život u jadranskim gradovima i Međunarodna radionica Jadransko more kao mjesto interkulturalnih kontakata.

Potom su uslijedili VII. Jadranski susreti, prvi koji su održani izvan granica Republike Hrvatske - u Trstu i Kopru, između 19. i 22. travnja 2012. godine. To je ujedno bio prvi jadranski seminar studenata povijesti u nizu u kojem nisu sudjelovali i predstavnici iz Splita – koji su do tada bili redoviti sudionici, a u dva navrata (2008. i 2011.) i domaćini „Jadranskih susreta“. Tema ovog seminara: „Odnos između jadranskih gradova-luka i zaleđa kroz stoljeća“ bila je podijeljena u četiri radionice: Jadranski gradovi i identiteti 1, Jadranski gradovi i identiteti 2, Jadranski gradovi i politička vlast te More kao mogućnost, more kao opasnost. Ovom prilikom u seminaru su, uz domaćine iz zajedničke studentske povjesničarske organizacije Trst-Kopar, sudjelovali i kolegice i kolege iz: Zadra, Pule, Venecije i Barija, čime je seminar ponovno bio međunarodnog značaja. Nedugo nakon održavanja VII. Jadranskih susreta na Filozofskom fakultetu u Splitu osnovana je, odnosno počela djelovati - 30. svibnja 2012., i Udruga studenata povijesti „Toma Arhiđakon“, predstavnici koje su sudjelovali već na idućim VIII. Jadranskim susretima (ponovno međunarodnog karaktera), a održanima između 25. i 28. travnja 2013. godine u Zadru.

Mate Božić

© 2024.  Udruga studenata povijesti "Toma Arhiđakon" - ISHA Split. Sva prava pridržana.                  Webmaster: Martina Bašić, mag.ing.comp.