image1

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /www/wwwroot/tomaarhidjakon.ffst.hr/templates/coverlineblue/index.php on line 149

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /www/wwwroot/tomaarhidjakon.ffst.hr/libraries/cms/application/site.php on line 272
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13 image14 image15 image16 image17 image18 image19 image20 image21 image22 image23 image24 image25 image26 image27 image28 image29 image30

Predstavljena knjiga u kojoj je opisan nastanak, uporaba i simbolika niza hrvatskih zemaljskih grbova kroz četiri stoljeća

U nadbiskupskom kaštelu u Sućurcu u četvrtak je održano multimedijalno predavanje povjesničara Mate Božića o knjizi „Hrvatski grbovi – geneza, simbolika, povijest“ u sklopu Mjeseca hrvatske knjige, a u organizaciji Gradske knjižnice Kaštela.

Knjiga Mate Božića i Stjepana Ćosića  „Hrvatski grbovi – geneza, simbolika, povijest“ je znanstveno djelo koje se u širokom vremenskom i tematskom rasponu bavi nastankom, uporabom i simbolikom niza hrvatskih zemaljskih grbova od 13. do početka 17. stoljeća. Riječ je o bogato ilustriranom djelu koji je iz tiska izašao krajem veljače prošle godine  i najnovija je to monografija o hrvatskim povijesnim zemaljskim, nacionalnim, a ujedno i aktualnim državnim heraldičkim znamenjima.

Knjiga je nastala kao plod višegodišnje istraživačke suradnje dvaju autora, a prethodila joj je opsežna studija o istoj tematici pod naslovom „Nastanak hrvatskih grbova. Riječ je o djelu koje među ostalim donosi neke posve nove poglede na proces oblikovanja i simboliku hrvatskog zemaljskog znamenja.

Monografiju sadržajno čine dvadeset i tri poglavlja popraćena velikim brojem ilustracija, od kojih su neke po prvi put objavljene, a sinoć ih je posjetiteljima predavanja predstavio povjesničar Mate Božić.

Božić je govorio o genezi i povijesnim mjenama najstarijeg hrvatskog zemaljskog znamenja s leopardovim glavama, uključujući i značajne izmjene u njegovoj atribuciji od osobnog grba vladara srednjovjekovne Slavonije (tj. Kraljevstva Hrvatske i Dalmacije s pripadajućim zemljama) do današnjeg povijesnog grba Dalmacije. Toj tematici posvećeno je nekoliko poglavlja, dok se heraldički niz nastavlja poglavljima koja objašnjavaju genezu i primjenu srednjovjekovnih zemaljskih grbova s motivima tri lovačka psa u trku odnosno ruke s mačem, bodežom ili orijentaliziranom sabljom.

Bilo je riječi o dobro poznatom državnom grbu Dubrovačke Republike, zatim o začecima i konačno formiranje pokrajinskog grba Istre, ali i prvu pojavu štita sa šahiranim poljima u svojstvu službenog znamenja Kraljevine Hrvatske.

Nakon niza znamenja korištenih u Dubrovniku i na području Dubrovačke Republike, monografija se zaključuje fenomenom sjedinjenja grbova triju Kraljevina Hrvatske, Dalmacije i Slavonije.

Božić je među ostalim govorio i o položaju polja na hrvatskom grbu, odnosno kada i zašto je prvo polje bijelo, a kada crveno.

Naime, koncem 15. stoljeća u uporabi su bila oba rasporeda boje i metala s tim da su najstariji poznati primjeri šahiranoga grba uglavnom započinjali prema heraldičkom pravilu srebrnim, odnosno bijelim poljem u glavi štita. Najstariji primjeri našega grba imali su isključivo parni broj kvadrata u glavi štita što znači da je raspored boje i metala na njima bio asimetričan. Prvi je kvadrat bio bijeli, a posljednji crveni pa tako nisu izgledali „simetrično“ kao brojni kasniji primjeri i kao današnji aktualni grb koji ima neparni broj kvadrata i u kojemu su početni i završni kvadrati u glavi štita crvene boje. Prijepor oko „početnoga polja“ hrvatski je primjer povijesne tenzije između trajnosti simbola i promjenljivosti konteksta, ali i dokaz iracionalne dimenzije koju može poprimiti manipuliranje simbolima, rečeno je to na predavanju.

Izvor: https://www.kastela.org/novosti/kultura/67130-predstavljena-knjiga-u-kojoj-je-opisan-nastanak-uporaba-i-simbolika-niza-hrvatskih-zemaljskih-grbova-kroz-cetiri-stoljeca

 

© 2024.  Udruga studenata povijesti "Toma Arhiđakon" - ISHA Split. Sva prava pridržana.                  Webmaster: Martina Bašić, mag.ing.comp.